Adaletin Bekçisi Kızlarımız

Adaletin Bekçisi Kızlarımız Projesi ve Feride Sema Köseli Fonu

 TÇYDV gönüllüsü ve Vakıf İktisadi İşletmesi Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ayşe Köseli’nin 23 Ekim 2018 tarihinde aramızdan ayrılan, yine TÇYDV gönüllüsü kızı Av. Feride Sema‘nın anısını yaşatmak için başta genç hukuk öğrencisi kızlarımızın eğitimlerine, kültür ve sosyal ihtiyaçlarına destek vermek amacını güden “Adaletin Bekçileri Kızlarımız” projesi ve Feride Sema Köseli Fonu kuruldu.

Projenin Kapsamı

Projenin amacı; Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı’nın ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin misyonu, vizyonu, ilke ve stratejileri doğrultusunda özellikle hukuk olmak üzere her türlü bilim, sanat, çevre ve siyaset gibi konularda bilgi ve öngörü sahibi toplum önderleri olabilecek donanımlı gençler yetiştirmektir.

Projeye ilham veren Av.Feride Sema Köseli ilkeli ve insanca yaşamak ve çalışmak uğruna haklarını ve adaleti aramakta olan kişi ve kuruluşların yanında olmuş, elinden gelen her fırsatta istismara uğrayanlara dokunmayı sürdürmüş, kısacık hayatında çok sevgi kazanmış bir idealistti. Bu anlayış içerisinde proje kapsamında Feride Sema Köseli Fonu oluşturulmuştur. Gelecekte, projeyi destekleyecek ve gerekli finansmanı sağlayacak farklı fonlar oluşturulabilir.

Faaliyet ve Hedefler

 1. Eğitimler

 • Staj imkanları & mesleki destek imkânı yaratılması
 • Mentorlar ile eşleşmeler
 • Yaşam koçları ile buluşmalar
 • Kitap okumaları
 • Ödevler, sunumlar
 • Beceri geliştirme eğitimleri
 • Misafir konuşmacılar

 

2. Etkinlikler

 • Geziler
 • Dergi
 • Sanatsal, sosyal etkinlikler

3. Malzeme/kitap desteği

4. Çağdaş Eğitim Merkezleri, kütüphaneler vb. yapılanmalarla projeyi ve ona ilham veren Feride Sema Köseli’nin adını yaşatmak

Neler yaptık?

 • Proje ve Fon tanıtımı (28 Aralık 2018)

Projeye ilham kaynağı olan ve bu kapsamdaki ilk fonu anısına oluşturulan Av. Feride Sema Köseli’nin Ekim 2018’deki vefatının hemen ardından 28 Aralık’taki doğum gününde projeyi ve fonu tanıtmak amacıyla Adahan Otel Şişhane/İstanbul’da bir gece düzenlendi. Köseli Ailesi, Çağdaş Yaşam bağışçıları, Feride Sema Köseli’nin arkadaşları ve meslektaşları ile ÇYDD ve TÇYDV’nin Yönetim Kurulu üye ve gönüllülerinin katılım sağladığı bu özel gecede anılar paylaşıldı, proje ve fona yönelik farkındalık yaratıldı.

Feride Sema Köseli Kütüphanesi(2 Mayıs 2019)

 • Şişli Anadolu Lisesi’nin tamamen yenilenen kütüphanesi, bağışçı ailemizin hazır bulunduğu açılışta; ŞAL Müdürü Sn. Osman Nuri Kul, değerli öğretmenler, Okul Aile Birliği Üyeleri ve TÇYDV Yönetim Kurulu hazır bulundu. Kütüphaneye destek verilmeye devam edildi.
 • Öğrencilerimiz

İlk etapta 2018-19 eğitim yılında ÇYDD’nin bursiyer öğrencilerinden hukuk eğitimi alan 6 genç tespit edildi ve projeye dahil edildi. 2019-20 eğitim yılında da 2 öğrenci eklenerek Nisan 2020 burs alan öğrenci sayısı 8’e çıktı. ÇYDD’nin aynı konuda oluşturulan ve hukuk öğrencilerine burs veren Prof. Dr. Bakır Çağlar Fonu ile ortak çalışmalar yapılması planmakta. Bu kapsamda öncelikle öğrencilerin ihtiyaçlarını anlamak ve buna göre bir yol haritası çizmek amacıyla 28.02.2020 tarihinde genç hukukçu adaylarımızın, ÇYDD Hukuk Birimi’ni oluşturan deneyimli hukukçuların ve Feride Sema Köseli’nin avukat dostlarının bir araya geldiği bir sohbet gerçekleştirildi. Konuk olarak Avukat İrem Çiçek’in de katıldığı toplantıda öğrencilerle staj imkanları, kişisel ve mesleki gelişim konuları, yabancı dilin önemi gibi pek çok konuya değinildi. Grup halen iletişimi sürdürmekte ve öğrencilerin mesleki ve güncel gelişmeleri takip etmesi amacıyla bilgi paylaşımı yapılmaktadır.

 

Konuyla ilgili katkıda bulunmak veya daha detaylı bilgi almak için:

Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı Evliya Çelebi Mahallesi, Şimal Sokak no:10 Şişhane

Tel: 0212-252 44 33/134 Faks: 0212-293 12 86 e-posta: vakif@cydd.org.tr